Prof. Adam Zieliński został wybrany na Dyrektora Sieci Badawczej Łukasiewicz – Górnośląskiego Instytutu Technologicznego na drugą kadencję 2025-2030.

Decyzja o ponownym aplikowaniu na to stanowisko była motywowana posiadaniem konkretnej a zarazem weryfikowalnej wizji rozwoju tej interdyscyplinarnej jednostki naukowej w perspektywie najbliższych lat. Prof. Adam Zieliński, doświadczony menadżer i naukowiec z 25-letnią praktyką badawczo-wdrożeniową, uznaje swoje kompetencje i pasję do nauki za gwarancję do dalszego rozwoju Instytutu.

Jako Dyrektor Łukasiewicz – Górnośląskiego Instytutu Technologicznego, którym zarządza od 2108 roku, zbudował silny Instytut, przez co przyczynił się do zwiększenia współpracy z kluczowymi sektorami gospodarki. Jego doświadczenie w zarządzaniu dużymi zespołami oraz łączeniu działalności naukowej z wymaganiami rynku, spowodowało, że Instytut stał się rozpoznawalną marką w kraju i za granicą.

W swojej wizji rozwoju Instytutu, stawia na intensyfikację badań i współpracę z przemysłem, komercjalizację nowych technologii w obszarze obronności, transportu, dekarbonizacji sektora hutniczego oraz poprawy efektywności energetycznej. Prof. Adam Zieliński chce również wzmocnić współpracę międzynarodową oraz budować platformy wspierające kształcenie młodych kadr dla przemysłu.

Jego doświadczenie i zaangażowanie stanowią solidną podstawę do realizacji misji Instytutu i dalszego wzmacniania współpracy z przemysłem oraz środowiskiem naukowym.

W Jego wizji rozwoju, Instytut w najbliższych latach staje przed ogromną szansą, aby stać się mocnym ośrodkiem badań w dziedzinie inżynierii materiałowej i technologii wspierających zrównoważony rozwój strategicznych dla kraju gałęzi przemysłu, w szczególności sektorów: obronnego, metalurgicznego, transportowego, elektromobilności oraz energetycznego.

Prof. Adam Zieliński aktywnie uczestniczy w toczeniu społecznym, gospodarczym i naukowym między innymi jako:

  • Przewodniczący Rady Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach
  • Członek Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii PAN
  • Członek Rady Naukowej Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN
  • Członek Rady Uczelni Politechniki Częstochowskiej
  • Członek KT 123 ds. Badań Własności Metali PKN
  • Członek Rady Naukowej Centrum Nanotechnologii Politechniki Śląskiej
  • Redaktor merytoryczny czasopisma Materials Science and Welding Technologies
  • Członek Zespołu Opiniującego w grupie ds. programów SPAJ i NSPAW Urzędu Dozoru Technicznego
  • Członek Zespołu Doradczego do spraw Infrastruktury Badawczej w MNiSW