Prof. dr hab. inż. Zbigniew Gronostajski

Głównym obszarem zainteresowania Sekcji jest szeroko pojęty obszar przetwarzania materiałów metalowych. Obejmuje wszystkie technologie w trakcie, których dochodzi do zmiany kształtów oraz właściwości fizycznych lub chemicznych poszczególnych elementów, z uwzględnieniem odziaływania ciepłem. Procesy technologiczne razem z czynnościami pomocniczymi stanowią proces produkcyjny, w wyniku którego otrzymywany jest finalny produkt, dlatego Sekcja będzie kładła mocny nacisk na współpracę z przemysłem.

Zadania Sekcji wpisują się w rolę Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii PAN wyrażającej się integracją środowiska naukowego zajmującego się procesami technologicznymi poprzez organizowanie konferencji i seminariów, wzmocnieniem współpracy z przemysłem, wspólnymi inicjatywami w wyróżnianiu najlepszych prac doktorskich oraz przygotowywaniem wspólnych artykułów przeglądowych.

W ramach Sekcji Procesów Technologicznych działać będą takie Zespoły, jak:

  • Zespół ds. odlewnictwa
  • Zespół ds. przeróbki plastycznej

Planuje się powołanie innych Zespołów zadaniowych w zależności od osób, które zapiszą się do Sekcji. Wokół każdego zespołu powinny być zgromadzone osoby reprezentujące dane technologie z całej Polski. Zespoły będą zaangażowane w prace stowarzyszeń branżowych związanych z procesami technologicznymi, aby utrzymywać bezpośredni kontakt z szeroko pojętymi przedstawicielami przemysłu.

Strona internetowa: http://sppp.agh.edu.pl/

Plan działania Sekcji

  1. Spotkanie Sekcji powinno odbywać się min. raz do roku, w jednostce naukowej lub przedsiębiorstwie.

Ze względu na szeroki zakres tematyczny sekcji planowane będą 3 wykłady:

  • Wykład gospodarza
  • Wykład interdyscyplinarny (musi obejmować zagadnienia istotne dla wszystkich zespołów).
  • Wykład gościa z zagranicy z aktualnej tematyki badawczej.
  • Dyskusja na temat bieżących spraw Sekcji.
  1. Niezależnie od spotkania Sekcji, zespoły zadaniowe powinny organizować własne spotkania.
  2. Sekcja będzie wyróżniać najlepsze rozprawy doktorskie związane z poszczególnymi zespołami zadaniowymi. Autorzy nagrodzonych prac będą mogli je przedstawić podczas seminariów Sekcji.
  3. Sekcja będzie miała założoną stronę internetową, gdzie będą umieszczane sprawozdania ze spotkań i seminariów Sekcji oraz zespołów zadaniowych. 
  4. W cyklu dwuletnim sekcja będzie przygotowywać prace przeglądowe na temat wybranego zagadnienia technologicznego dla szerokiego grona odbiorców.