Prof. dr hab. Andrzej Błędzki, dr h.c.

Materiały Niemetalowe nie tylko coraz częściej zastępują dotychczasowe klasyczne zastosowania materiałów metalowych, ale umożliwiają również przygotowanie i wytworzenie wyrobów i konstrukcji o dotychczas niespotykanych właściwościach. Istotnym obszarem zainteresowania i działalności Sekcji będzie przede wszystkim opracowanie materiałów o lepszych niż dotychczasowe właściwości użytkowych, mniejszej gęstości, zmniejszonej ilości zużytej energii w procesach przetwórczych oraz wykorzystanie surowców odnawialnych. Materiałami polimerowymi zajmują się różne grupy badawcze zlokalizowane na wydziałach mechanicznych lub chemicznych różnych uczelni, oczywiście również w instytutach PAN i sieci Łukasiewicz. Ponadto, problematyka naukowo-badawcza materiałów polimerowych zlokalizowana jest w trójkącie: chemia – fizyka – mechanika, często „obok” siebie. W związku z tym, bardzo ważnym zakresem działania będzie próba integracji i współpracy tych różnych grup.

W ramach Sekcji Materiałów Niemetalowych przewiduje się działanie następujących zespołów:

  • Zespól Materiałów Kompozytowych, obejmujących nowe, lekkie materiały i struktury kompozytowe o polepszonych właściwościach udarnościowych i dynamicznych, wykorzystanie surowców odnawialnych. Zakłada się integrację i patronat już istniejących struktur organizacyjnych: Polskie Towarzystwo Materiałów Kompozytowych (głównie naukowcy) oraz Klaster Kompozytowy (głównie przedsiębiorcy).
  • Zespól Materiałów Polimerowych obejmujący swoim obszarem polimery i modyfikatory właściwości na bazie surowców odnawialnych (biomasę), procesy przetwórstwa materiałów polimerowych umożliwiające uzyskanie lepszych właściwości, oszczędność energii i utylizacje wyrobów, materiały i wyroby polimerów oraz procesy do zastosowań w medycynie, opakowaniach, przemyśle samochodowym i elektronice.
  • Zespól Materiałów Ceramicznych zajmujący się między innymi lekkimi materiałami ceramicznymi o zwiększonej odporności na uderzenia, nowoczesnymi procesami wytwarzania, energooszczędną ceramiką budowlaną, zarówno w procesie wytwarzania, jak i stosowania

Formy działania

  • opracowanie stanowiska/wytycznych w jakich obszarach materiałów niemetalowych powinny być ogłaszane konkursy NCBiR, ministerstw, wojewodów, kierunki kształcenia na uczelniach oraz działalności instytutów badawczych.
  • rotacyjne spotkania robocze w różnych ośrodkach naukowych lub dużych przedsiębiorstwach przemysłowych,
  • adekwatnie do zakresu działania danego ośrodka dobrany temat: referat wprowadzający gospodarza tego ośrodka,
  • referat/y innych członków Zespołu lub zaproszonych gości, także zagranicznych,
  • referat/y zaproszonych gości ze znaczących ośrodków przemysłowych,
  • zwiedzanie laboratoriów lub instalacji przemysłowej (jeśli spotkanie we firmie).

Przed każdym spotkaniem z zaproszonymi gośćmi planowane jest omówienie bieżących spraw Sekcji/Zespołu. Perspektywicznie planuje się współorganizację konferencji środkowoeuropejskiej o zakresie tematycznym np. dużego projektu EU koordynowanego przez członka Sekcji lub w nich uczestniczącego. W ramach tej konferencji planuje się także również konkurs na pracę doktorską, poster itd.

Aktywność bieżąca to uczestnictwo w Targach Kompozytów organizowanych corocznie w Krakowie. W tym roku będzie to spotkanie w formie zdalnej w dniach 17 i 18.11.2020. W bezpośredniej współpracy z kierownictwem tych Targów i Klastra Kompozytowego przygotowanych zostanie 6 sesji referatowych, tematyczne wprowadzenie przez profesora działającego w tej tematyce (też z udziałem naukowców z Niemiec) i kilka wystąpień przedstawicieli firm uczestniczących w tych Targach.