Zmarł Profesor Tadeusz Bołd (1934-2024)

Prof. Tadeusz Bołd

Profesor Tadeusz Bołd, urodzony 9 września 1934 roku, był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w zakresie matematyki oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach w dziedzinie fizyki. W 1972 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w 1990 tytuł profesora. Pracę zawodową rozpoczął w 1956 roku, a w 1962 roku został zatrudniony w Instytucie Metalurgii Żelaza w Gliwicach, gdzie kolejno awansował na stanowiska naukowe: st. asystenta (1964), adiunkta (1967), docenta (1976) i profesora (1990). Pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji: kierownika Laboratorium Rentgenografii
(w latach 1964–1987), kierownika Zakładu Fizyki Metali
i Zakładu Materiałoznawstwa (1987–2002), zastępcy dyrektora do spraw naukowych (2002–2004) oraz pełnomocnika dyrektora ds. promocji Instytutu (2005–2014).  W latach 2015-2017 kontynuował działalność naukową jako redaktor naczelny czasopisma i jako ekspert, konsultant z wieloletnim doświadczeniem w sektorze B+R.

Pracował w Instytucie Metalurgii Żelaza przez ponad 50 lat, pełniąc odpowiedzialne funkcje jako naukowiec, szef, manager. Nie sposób wymienić wszystkich jego osiągnięć naukowych, publikacji, patentów, projektów i innych ważnych aktywności w komitetach czy radach naukowych. Prof. Tadeusz Bołd był człowiekiem bardzo skromnym i nigdy nie oczekiwał uznania czy podkreślania swoich niezaprzeczalnych zasług. Troszczył się bardziej o innych niż o siebie, a najbardziej zadowalały go sukcesy pracowników Instytutu oraz wszystkich, z którymi współpracował.

Profesor był uznanym w kraju specjalistą z dziedziny fizyki ciała stałego, inżynierii materiałowej i metalurgii, autorem i współautorem przeszło 100 publikacji, około 70 wystąpień referatowych, kilkunastu patentów, szeregu oryginalnych opracowań metodycznych w zakresie opisu krystalograficznego materiałów oraz niemal 150 projektów i zadań badawczych, w większości wdrożonych w przemyśle. Jego prace badawcze obejmowały obszar metalurgii stali, od badań surowców po nowoczesne procesy zachodzące w stalach podczas przeróbki plastycznej, chłodzenia i obróbki cieplnej. Na szczególne uznanie zasługują jego osiągnięcia w zakresie rozwoju stali mikrostopowych o podwyższonej wytrzymałości oraz rozwoju fizycznych metod badań materiałów.

Dziś Instytut Metalurgii Żelaza stanowi część Łukasiewicz – Górnośląskiego Instytutu Technologicznego, który jest nowoczesną jednostką badawczą uznawaną w Europie, także dzięki wieloletniej działalności profesora, jego oddaniu i zaangażowaniu. Główną wartością Instytutu są ludzie – kompetentni pracownicy, na których rozwój profesor miał ogromny wpływ. Wypromował dwóch doktorów, opracował liczne recenzje prac doktorskich i habilitacyjnych oraz dorobku kandydatów ubiegających się o tytuł naukowy profesora. Rozwijał współpracę z placówkami naukowymi w kraju i za granicą oraz uczestniczył w rozwoju bazy badawczej nauki.

Cieszył się uznaniem środowiska naukowego, czego wyrazem był trzykrotny wybór na członka Komitetu Badań Naukowych w latach 1991–1994, 1994–1997 i 2001–2004 oraz na członka trzech komitetów PAN: Metalurgii, Nauki o Metalach i Krystalografii. Ponadto pełnił funkcję przewodniczącego doradczego zespołu ds. projektów zamawianych i celowych w KBN. Był wieloletnim członkiem Rady Naukowej Instytutu Metalurgii Żelaza (1976–2015), w tym przez trzy kadencje pełnił funkcję przewodniczącego tej Rady (1991–1995, 2008–2015). Ponadto był członkiem rad naukowych Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, Instytutu Materiałów Ogniotrwałych i  Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN.

Za swą aktywną działalność naukową, zawodową i organizacyjną otrzymał wiele odznaczeń, wyróżnień i medali, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadany w czerwcu 2005 roku.

Profesor należał do ludzi, którzy szczerze rozmawiają z innymi, słuchają ich i starają się zrozumieć. Swoją postawą zachęcał do rozmów – nie tylko po to, aby dyskutować o tematach zawodowych czy naukowych, ale także pytał, w jaki sposób może pomóc, również w życiu prywatnym. Chcemy wyrazić wdzięczność za otwartość, rozmowy
i wsparcie w trudnych chwilach. Dziękujemy w imieniu byłych i obecnych pracowników Instytutu oraz przyjaciół i znajomych z innych jednostek badawczych i przedsiębiorstw,
z którymi, również dzięki profesorowi, współpracujemy do dziś.

Profesor Tadeusz Bołd zmarł 29 września 2024 roku.

 

(Na podstawie materiału dostarczonego przez Łukasiewicz- Górnośląski Instytut Technologiczny).